A finommozgások, vagy szaknyelven a finommotorika megfelelő fejlettsége a feltétele annak, hogy a gyerek szépen írjon és technikai munkáit jól el tudja végezni – rajzolás, kreatív munkák, de akár a cipőfűző bekötése is ide számíthat, tehát minden, ami pici, célzott, irányított mozdulatokat kíván meg tőle.
Sok gyereknél problémát okoz az írás elsajátítása, illetve a megfelelő külalak kialakítása - az ő írásképük általában kusza, rendezetlen, sok az írástechnikai hibájuk. Sok esetben azt mondják, hogy rossz a gyerek kézügyessége, és ez valamilyen szinten igaz is. A háttérben a finommotorika áll tehát, és ezt is, mint mindent, lehet fejleszteni a megfelelő technikákkal
Ezt a fejlesztést is lehet otthon, játékosan végezni. Minden eszköz a rendelkezésünkre áll, illetve könnyen beszerezhető, vagy a gyerek játékai között megtalálható.
Nézzünk néhány könnyen bevethető technikát!
- Különböző ujjgyakorlatokat végezhetünk, mondókákkal egybekapcsolva. Pl. mozgassuk meg lazán az ujjakat, a mutató és középső ujjakkal végezzünk cica kaparászást az asztalon, vagy sétáljanak az ujjaink, mint valami kis manók, majd szaladjanak a házba – bármilyen kitalált történetet eljátszhatunk az ujjaink segítségével, a gyerekkel közösen
- Gyakoroljuk a tépést - minél kisebb darabokra, először könnyen téphető papírral, például szalvétával, majd ha már a mozdulat megvan, rögzült, akkor lehet keményebb papírral is.
- Tegyünk le az asztalra korongokat, és azokat egyenként szedessük fel.
- Biztosan található otthon fonal, a gombolyítás is remek feladat.
- Gyakoroljuk a gombolást, először nagyobb gombokon, majd egyre kisebbeken.
- A cipőfűzés is jó lehetőség a finommozgás fejlesztésére.
- A gyerekekek nagyon szeretnek gyöngyöt fűzni, és kezdetben ez nem is könnyű feladat, sok gyereknek gondot okoz. Ezért érdemes olyan készletet beszerezni, amelyben többféle gyöngy is megtalálható, kisebb-nagyobb, így az a gyerek is fel tudja fűzni, akinek ez a kezdetekben nehézséget okoz. A gyöngyfűzés nagyon hasznos, mert nem csak a finommotorikát fejleszti, hanem például a ritmusérzéket, a gondolkodást, a szabályosságok felismerését.
- Segíthet a gyerek a konyhában is, tésztagyúrás kapcsán. Ez a mozgás is megdolgoztatja az ujjakat.
- Ugyanilyen hasznos tevékenység a gyurmázás is.
- A legtöbb gyermek szeret rajzolni, festeni, papírt hajtogatni, nyírni. Ezek mind mind remekül fejlesztik a finommozgást.
- Színezzen sokat, eleinte nagyobb formákat, majd egyre kisebbet.
Láthatjuk tehát, hogy a finommozgások fejlesztéséhez is szorosan kapcsolódik más területek fejlesztése is, a téri tájékozódás, testséma, ritmus, figyelem, gondolkodás. Mindezeket együttesen tudjuk a közös játék során fejleszteni – és általában észrevétlenül ezt meg is tesszük. Érdemes azonban tudatosan odafigyelni, hogy mely területeken van nagyobb szükség a fejlődésre, és ezeket a játékos feladatokat előtérbe helyezni.
Ha a gyermek valamilyen tanulási zavarral küzd, akkor pedig kiemelt fontosságú ezen területek tudatos fejlesztése a játék során. Ha ez a helyzet nálatok is, kérj egy kis segítséget a gyermek tanárától, aki biztosan tudja, hogy mely területekre kell jobban odafigyelni, és az otthoni közös játék során rengeteget tudsz neki segíteni ilyen egyszerű kis technikákkal.
Szigetfalvi Mariann
Szigetfalvi Mariann
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése